Przejdź do treści
  • Polski
  • English

WIZYTA STUDYJNA PRZEDSTAWICIELI RÓWNIEŃSKIEJ RADY OBWODOWEJ

W odpowiedzi na prośbę absolwenta Programu Stypendialnego im. Lane Kirklanda, Serhija Hawryluka, zastępcy Sekretarza Równieńskiej Rady Obwodowej, Program STP realizuje wizytę studyjną w Polsce dla ukraińskich samorządowców – 15 przedstawicieli Rady Obwodowej z Równego.

Od 10 września przez tydzień grupa goszczona będzie w Olsztynie oraz innych miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas wizyty uczestnicy zapoznają się z polskim systemem samorządu, jego założeniami prawnymi i systemowymi, spotkają się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, poznają wypracowane rozwiązania i mechanizmy. Odwiedzą także gminy i powiat, gdzie będą mieli okazję przyjrzenia się działaniom instytucji samorządowych na tych poziomach. Będzie to także dobra okazja do pogłębienia kontaktów i wzmocnienia sieci współpracy.

Doświadczenia polskiego samorządu są bardzo ciekawe i przekonywujące dla ukraińskich samorządowców. Samorząd lokalny jest jednym fundamentów przemian w Polsce. Pozwolił on na uruchomienie potencjału kreatywności obywateli, uzależnił rozwój obszarów od aktywności lokalnych liderów i dał im niezbędne narzędzia do budowania swoich małych ojczyzn. Najważniejsze zadania są rozwiązywane na dole, najbliżej obywateli, w miarę własnych możliwości i za pieniądze z własnych podatków. To realna decentralizacja. Europa jest oparta na systemie samorządu. Ukraina również w tej materii wchodzi na drogę ku Europie. Proces decentralizacji, zapoczątkowany w 2014 roku powoli buduje nowy system zarządzania krajem, system, gdzie obywatele sami najlepiej i najefektywniej mają zabezpieczyć własne interesy.


Udostępnij:
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Copyright © Fundacja Liderzy Przemian
realizacja strony internetowej: rock the web