Instrumenty lokalnego rozwoju gospodarczego. Doświadczenia ukraińskich i polskich gmin
23 lutego w Kijowie odbyła się konferencja organizowana przez Podolską Agencję Rozwoju Regionalnego z Winnicy, kierowaną przez absolwenta Programu Stypendialnego im. Lane Kirklanda Oleha Lewczenkę we współpracy z Programem Study Tours to Poland,
Ministerstwem Rozwoju Gromad i Regionów Ukrainy, Stowarzyszeniem Miast Ukrainy oraz Klubu Ekspertów Lokalnego Rozwoju Gospodarczego Ukrainy. Konferencja miała charakter hybrydowy. Część panelistów występowała z Ukraińskiego Mediacentrum Kryzysowego w Kijowie zaś pozostali włączyli się w konferencję via zoom.
W konferencji wzięli udział m.in. Іwan Lukerija, wiceminister rozwoju gromad i rozwoju regionalnego, Oleksandr Słobożan, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Miast Ukrainy, Witalij Bezhin, Przewodniczący Podkomitetu ds. ustroju administracyjnego Parlamentu Ukrainy, Anatolij Tkaczuk, dyrektor ds. Nauki i rozwoju Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego, Doradca Premiera ds. Decentralizacji oraz szereg panelistów z Ukrainy. Do debaty zaproszono ekspertów z Polski. Byli to Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Paweł Prokop, Prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich, Zenon Kosiński, ekspert ds. rozwoju turystyki oraz Mirosław Skórka, Dyrektor Programu Study Tours to Poland.
Przedmiotem konferencji były kwestie budowania strategii rozwoju połączonych gromad, zastosowanie nowych narzędzi w rozwoju oraz rola środowiska eksperckiego w tym procesie. Ukraińskie gromady są na różnym etapie budowania nowych mechanizmów rozwoju. Muszą rozpoznać ramy prawno-systemowe, które określiła wprowadzona reforma samorządowa ale przede wszystkim realnie zmienić model funkcjonowania, który poprawi klimat inwestycyjny na poziomie gromad i stworzy realne instrumenty dla ściągania inwestycji, wsparcia w ich realizacji i normalnego funkcjonowania. Zadaniem polskich ekspertów było pokazanie realiów skutecznego i efektywnego działania systemu samorządu i sukcesów, które udało się zrealizować. Każdy taki sukces jest rezultatem pracy konkretnych ludzi i zastosowania efektywnych i sprawdzonych rozwiązań. Polskie gminy korzystają nie tylko z własnego potencjału, włączają ekspertów z różnych instytucji, stowarzyszeń a nawet firm ale także odwiedzają zaprzyjaźnione gminy za granicą. Burmistrz Grodziska, drugiej pod względem zamożności gminy w Polsce, z dumą podkreślił jak wiele nauczył się podczas wizyt studyjnych do Austrii i Francji. Polska może wesprzeć ukraińskie gromady wiedzą i doświadczeniem własnych ekspertów ale także dzieleniem się doświadczeniami najlepszych polskich gmin z samorządowcami z Ukrainy.
Do udziału w konferencji zgłosiło się ok, 600 osób. Zapis konferencji został udostępniony uczestnikom w formie cyfrowej co daje możliwość odsłuchania jej każdej zainteresowanej osobie.
Zapis wszystkich paneli w formie wideo do pobrania: TUTAJ
Program: Program_Online-forum_23.02.21
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI