Przejdź do treści
  • Polski
  • English

Program Kirklanda i FLP dla Ukrainy – podsumowanie I etapu

Ponad 500 absolwentów Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda to Ukraińcy.

Bazując na tej gęstej sieci osób aktywnie działających w Ukrainie i znających bieżące potrzeby, nasze działanie jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie oraz ma charakter punktowy.

W reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę przeformułowany został budżet Programu, w wyniku czego udało się blisko 100 tys. PLN na bezpośrednie wsparcie działań mających na celu pomoc ludności cywilnej w Ukrainie.

Środki te zostały wydatkowane poprzez:

–  mini-granty dla stypendystów Programu Kirklanda w poszczególnych miastach afiliacji. Łącznie na projekty stypendystów przeznaczono 15 600 PLN. W ramach inicjatyw stypendystek Julii Demchuk, Aleny Kren, Halyny Lystvak, Aleny Dziamidavej i Kateryny Hay zakupione i przesłane do Ukrainy zostały apteczki i materiały opatrunkowe oraz bielizna i koce termiczne.

– granty humanitarne (nowa forma wsparcia stworzona w odpowiedzi na bieżące potrzeby) dla stypendystów i absolwentów Programu na ich działania w Ukrainie służące ludności cywilnej. Przyznano granty o  wartości 76 000 PLN. Są one przekazywane w formie środków finansowych lub rzeczowych. Do tej pory odpowiedzieliśmy m.in. na następujące potrzeby:

  • Zakup i zbiórka leków do 2 karetek, zakupionych przez absolwentkę Programu Kirklanda Oksanę Chorną (2006/2007), doświadczoną sanitariuszkę. Karetki udały się w okolice Dnipro.
  • Zakup gaśnic, magafonów, latarek i apteczek taktycznych oraz zbiórka lornetek na prośby Jaroslava Khaulyaka (2017/2018) oraz Wasyla Humeniuka (2009/2010).
  •  Zakup i zbiórka środków i materiałów medycznych oraz opatrunkowych na rzecz lokalnych społeczności, organizowanych i dostarczanych przez Marię Dehtarienko oraz Oleksandra Fedorchuka (oboje 2020/2021).
  • Zakup i zbiórka śpiworów, karimat, latarek, bielizny termicznej, piecyków gazowych turystycznych, obuwia trekkingowego, kurtek polarowych jako wsparcia zbiórek organizowanych przez – Andija Jakimiva (2002/2003), który zbierał środki rzeczowe na rzecz Lwowskiej wojskowej administracji, Iryny Kostetskiej (2018/2019), Denysa Prutsa (2012/2013), Oleksiya Stetsenko (2019/2010), Maryny Gudź (2001/2022) współpracującej z obroną terytorialną Zaproża  oraz  Oleha Lewczenki (2009/2010), który reprezentuje Podolską Agencję Rozwoju Regionalnego w Winnicy.
  • Zakup siatek maskujących w ramach grantu dla Olgi Kolodii (2013/2014).
  • Grant finansowy w wysokości 4500 zł w ramach grantu dla Oleny Hrabovskiej (2007/2008) na zakup specjalistycznego pieca do wyrobu opatrunkow hydrogelowych na Politechnice Lwowskiej.

Zespół Fundacji Liderzy Przemian zajmuję się gromadzeniem i koordynacją dostaw zamówionych środków.

Fundacja, bazując na sieci aktywnych ukraińskich absolwentów, organizuje także przekazywanie do Ukrainy lornetek i sprzętu optycznego, którym dzielą się przyrodnicy i myśliwi zachęcani przez Michała Miazgę, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska i OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Nie zostawiamy także bez pomocy naszych ukraińskich stypendystów i absolwentów. Pomagamy znaleźć oraz w miarę możliwości i potrzeb dofinansowujemy zakwaterowanie dla nich i ich rodzin po opuszczeniu Ukrainy. Wspieramy ich w organizacji pobytu w Polsce. Zapewniamy potrzebne wsparcie psychologiczne w postaci konsultacji indywidualnych oraz warsztatu dla całej grupy tegorocznych stypendystów.

Poza środkami z budżetu programowego staramy się zwiększyć skalę naszej pomocy Ukrainie prowadząc zbiórkę środków rzeczowych w swojej siedzibie oraz środków finansowych na wydzielone konto:

Fundacja Liderzy Przemian

Al. Jerozolimskie 133/56

02-304 Warszawa

Numer konta IBAN: PL66 1940 1076 3223 7034 0007 0000

Kod BIC/SWIFT: AGRIPLPR

Dane banku: CREDIT AGRICOLE BANK POLSKA S.A., UL. LEGNICKA 48 C-D, WROCLAW, Poland

Wszystkie prowadzone zbiórki ogłaszane są na stronie internetowej Fundacji- FLP dla Ukrainy oraz na profilu na Facebooku

Zachęcamy do wsparcia zbiórek.


Udostępnij:
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Copyright © Fundacja Liderzy Przemian
realizacja strony internetowej: rock the web