Przejdź do treści
  • Polski
  • English

Centrum Nauki Tarnopol

W Tarnopolu 27 grudnia 2017 zostało otwarte Centrum Nauki Tarnopol (Science Centre Ternopil).

Program Study Tours to Poland może poszczycić się tym, że Centrum to jest efektem wieloletnich starań i działalności absolwentów STP dla studentów – Chrystyny Bilinskiej i Mychajła Syrotiuka. W trakcie wizyty studyjnej w 2012 r. grupa studentów wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez eksperta z Centrum Nauki Kopernik, który przybliżył uczestnikom wizyty idee popularyzacji nauki dla wszystkich, pokazując wieloletnie doświadczenie Pikników Naukowych w Warszawie. Wówczas narodził się pomysł aby podobne pikniki naukowe zorganizować na Ukrainie. Miały one popularyzować ideę nowoczesnego podejścia do edukacji poprzez eksperymenty naukowe. Prowadzone rokrocznie od 2013 roku pikniki powoli stawały się trwałym elementem życia społeczności lokalnych kilku miast na Ukrainie.

Po kilku latach sukcesów w organizacji pikników naukowych w Tarnopolu zespół zapragnął stworzyć centrum nauki w swoim mieście.

Liderzy Centrum Nauki Tarnopol brali udział kilka razy w Forum Klubów Młodych Odkrywców, realizowanym przez Centrum Nauki Kopernik, uczestniczyli w Piknikach Naukowych w Warszawie. Pomysł stworzenia Centrum Nauki Tarnopol zyskiwał uznanie w środowisku władz lokalnych. Został on zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego m. Tarnopola i wygrał. Rada Miasta Tarnopola wsparła inicjatywę, co zagwarantowało jej nieodzowne wsparcie finansowe. Rok 2017 to okres adaptacji pomieszczeń i ich wyposażania. Ten trudny okres, wymagający niezwykłej determinacji i poświęcenia, zakończył się sukcesem. Centrum otworzyło swoje podwoje i bardzo zaskoczyło odwiedzających, którzy podkreślają absolutnie nowatorskie podejście do koncepcji edukacji realizowanej przez Centrum, jego wystrój oraz niezwykle oryginalne wyposażenie.

Chrystyna i Mychajło brali udział w wizytach studyjnych dla profesjonalistów w ramach STP oraz uczestniczyli we wspólnych projektach realizowanych w Polsce i na Ukrainie. Umiejętnie podglądali rozwiązania, dzielili się doświadczeniami, szukali inspiracji. Ten trud bardzo się opłacił, bo społeczność lokalna otrzymała nowoczesne centrum edukacyjne, które będzie służyło jej i inspirowało sąsiadów.

 


Udostępnij:
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Copyright © Fundacja Liderzy Przemian
realizacja strony internetowej: rock the web