Blog

„Wojna oczami kobiety”. Cykl spotkań z Oksaną Chorną

Oksana Chorna, absolwentka Programu Kirklanda rocznika 2006/2007, wolontariuszka pracująca w objętymi działaniami wojennymi regionach Ukrainy, gości obecnie w Polsce i bierze udział w cyklu spotkań, podczas których opowiada, jak naprawdę wygląda wojna na Ukrainie, o roli wolontariuszy i ochotników, wymianie jeńców i zabitych, żołnierzach rosyjskich w tym konflikcie, o specyfice medycyny taktycznej oraz relacjach z ludnością cywilną.

Swoją wizytę w Polsce rozpoczęła od udziału w zjeździe tegorocznych Stypendystów Kirklanda w Poznaniu pod koniec marca, gdzie wzbudziła ogromne zainteresowanie i sympatię dla swoich działań.

Na początku kwietnia Oksana przyjechała do Warszawy i wzięła udział w dwóch kolejnych spotkaniach: w poniedziałek, 3 kwietnia o godz. 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie prowadzonym przez Fundację Nasz Wybór oraz we wtorek, 4 kwietnia w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej,

Oksana Chorna (pseudonim wojenny Kasandra) – Doktor nauk ekonomicznych, starszy pracownik naukowy oddziału teorii ekonomicznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Oksana już od początku wojny była aktywnie zaangażowana w pomoc armii ukraińskiej, a później w 2015 dołączyła do 28. oddzielnej brygady zmechanizowanej jako medyk i kierowca. W jednym z wywiadów powiedziała: „O wojnie mało kto rozmawia. Ludzie wracają z wojny i chcą wszystko zapomnieć, ale tego nie da się tak po prostu zapomnieć. Dlatego ja próbuję opowiadać o wojnie z punktu widzenia kobiety, poprzez emocje, żeby każda osoba mogła zrozumieć”.