Dziś Mariupol, ukraińskie miasto nad brzegiem Morza Azowskiego, jest miastem ruin, koszmarem, w którym parki i podwórza zostały usłane mogiłami.
Rok temu wspólnie pracowaliśmy nad nową strategią rozwoju miasta – nowoczesnego, skupionego na potrzebach i aspiracjach mieszkańców. Przygotowywaliśmy wizytę studyjną do Gdańska. Dzisiaj największą aspiracją mieszkańców Mariupola jest podniesienie go z ruin i zbudowanie nowego, europejskiego Mariupola. „Russkij mir” go zniszczył; Europejski – ma zbudować zupełnie nowy. 18-19 listopada do Warszawy przyjechali nasi partnerzy – przedstawiciele Urzędu Miasta Mariupol: Wadym Bojczenko, mer Mariupola, Serhij Orłow, Zastępca mera, Olga Pikul, Project Managera projektu Ja-Mariupol oraz Dmytro Kryszczenko, Szef Wydziału Ekonomicznego UM Mariupol.
Podczas wizyty odbyły się spotkania z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim, Domem Ukraińskim w Warszawie, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Związkiem Miast Polskich. Spotkania te dotyczyły kwestii wsparcia dla uchodźców z Mariupola, którzy pozostali w Ukrainie oraz dla projektów odbudowy Mariupola. Uczestnicy zapoznali się także z polskimi doświadczeniami w dziedzinie memoryzacji tzw. trudnej pamięci i miejskich instytucji pamięci.
W tym celu odwiedzili kwatery żołnierzy Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Naszym wspólnym celem jest aby nowy Mariupol stał się Latarnią Wolności na Morzy Azowskim i pokazywał wszystkim, że ludzie mogą być twardsi niż stal! Jak obrońcy AzowStali!