Przejdź do treści
  • Polski
  • English

Medal Wdzięczności dla Lane’a Kirklanda

Podczas tegorocznych Dni Wolności w Gdańsku, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia, Patron naszego programu Stypendialnego został odznaczony pośmiertnie Medalem Wdzięczności w Europejskim Centrum Solidarności.

Rok stulecia urodzin Lane’a Kirklanda uczciliśmy także oficjalną premierą filmu o jego życiu oraz wizytą córek naszego Patrona. Przedstawiciele Fundacji Liderzy Przemian i Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Absolwenci Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda mieli okazję towarzyszyć Paniom Lucy Schoenfeld- i Louise Kirkland Condon nie tylko w Gdańsku, gdzie odebrały Medal Wdzięczności przyznany pośmiertnie ich Ojcu, lecz także w Warszawie.

W stolicy Panie Lucy i Louise spotkały się z Prezesem PAFW, Jerzym Koźmińskim. W warszawskim biurze Fundacji Liderzy Przemian odbyło się z Absolwentami Programu Kirklanda, kilkoro Absolwentów towarzyszyło im w zwiedzaniu Warszawy i Gdańska.

To były bardzo wzruszające spotkania – Absolwenci mówili o wartości udziału w Programie Kirklanda, o tym, jak zaważył na ich indywidualnych losach, o tym, jak to się przejawia w ich życiu obecnie. Panie opowiadały o swoim Ojcu – bardzo osobiście. Dzięki tej osobistej perspektywie dane nam było dotknąć legendy.  Dobrze było popatrzeć na Patrona naszego Programu oczyma jego najbliższych. – takiego spojrzenia można doświadczyć w naszym filmie: Lane Kirkland. Lider Przemian.

Bardzo dziękujemy wszystkim Absolwentom, którzy zaangażowali się w planowanie i realizację tej historycznej wizyty.

 

Nie tylko Patron naszego Programu  został w tym roku uhonorowany przez @Europejskie Centrum Solidarności. 31 sierpnia, w  rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, Medalem Wdzięczności został pośmiertnie odznaczony Wasyl Stus, prześladowany „za antysowiecką agitację” zsyłany do łągrów, gdzie ostatecznie zmarł w 1985(sic!) roku. 4 września była rocznica jego śmierci.

Medal odebrał Dmytro Stus, syn laureata, dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie.

W związku z tym, udział w uroczystości Dni Wolności był dla nas podwójnie ważny.


Udostępnij:
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Copyright © Fundacja Liderzy Przemian
realizacja strony internetowej: rock the web