Przejdź do treści
  • Polski
  • English

Doświadczenia polskich samorządów dla Ukrainy

W ramach wsparcia reformy samorządowej Konsulat Generalny RP w Charkowie zaprosił program Study Tours to Poland do współorganizacji oraz przeprowadzenia serii wykładów i spotkań z przedstawicielami władz lokalnych obwodu charkowskiego, zainteresowanych i zaangażowanych we wdrożenie tej reformy.

Wykłady, prezentacje oraz dyskusje odbyły się w Charkowie oraz miejscowościach Krasnohiria i Nowa Wodołaha w dniach 12-14 marca. Spotkania prowadzili Mirosław Skórka, Dyrektor Programu STP, dr Igor Ksenicz, Główny Specjalista ds. Współpracy Międzynarodowej Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Lilia Atnażewa, ekspert ds. decentralizacji w Ukrainie, absolwentka Programu Stypendialnego im. Lane Kirklanda. Każde spotkanie z przedstawicielami władz lokalnych było okazją do długich i interesujących dyskusji – reforma obudziła falę nowych nadziei i stała się okazją do niespotykanego zaktywizowania dialogu społecznego. Uczestnicy pytali więc nie tylko o to, jaki jest polski samorząd i jak działa, ale także o to, co oni sami powinni robić dla własnych społeczności.

Spotkania pokazały także, jak inspirujące dla ukraińskich samorządowców są wizyty studyjne w Polsce. Przykładem jest Nowa Wodołaha, jedna z pierwszych połączonych gromad, która działa zaledwie od 2016 roku, a już okazała się sukcesem. Sukces ten, jak podkreślają przedstawiciele miejscowych władz, nie byłby możliwy bez wizyt w Polsce oraz bez niezwykle aktywnego partnerstwa z polską gminą Wiśniowa w woj. małopolskim.

Partnerem w realizacji projektu był Wyodrębniony Samodzielny Oddział Regionalny Centrum Wspierania Rozwoju Samorządu w obwodzie charkowskim. Centrum kieruje Diana Barinova a jej bezpośrednim współpracownikiem jest Wiktor Nesterenko – oboje brali udział w wizycie w Polsce w ramach programu STP dla profesjonalistów w marcu 2014 r. Od tego czasu, jak sami mówią, ich światopogląd w kwestii samorządu zmienił się diametralnie, a bez doświadczeń polskich nie mieliby ani punktu odniesienia, ani argumentów za wdrażaniem reformy.


Udostępnij:
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Copyright © Fundacja Liderzy Przemian
realizacja strony internetowej: rock the web