W ramach Programu Study Tours to Poland 12 samorządowców oraz aktywistów lokalnych z dwóch obwodów Ukrainy, kijowskiego i lwowskiego, wzięło udział w tygodniowej wizycie studyjnej, zorganizowanej w kilku podwarszawskich gminach. Uczestnicy, którzy przyjechali do Warszawy 14 maja chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy bliskie położenie dużego miasta jest wsparciem dla rozwoju małych okolicznych miejscowości czy też przeszkodą, oraz jak tę sytuację najlepiej wykorzystać.
Uczestnikom zostały zaprezentowane gminy różnego typu: miejsko-wiejska gmina Brwinów, miejska gmina Józefów oraz wiejskie gminy Stare Babice i Długosiodło. Każda z nich ma swoją specyfikę działania, swoje rysy charakterystyczne, na które gościom zwracali uwagę gospodarze, radząc jak strategicznie planować rozwój ukraińskich gmin.
Ukraińscy samorządowcy poznali także funkcjonowanie kolejnego szczebla samorządu – powiatu. Jego kompetencje poznawali na przykładzie powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Każda z jednostek samorządu terytorialnego zaprezentowała zarządzane przez nie placówki – edukacyjne, medyczne, socjalne, inne. Goście mieli okazję zadać wiele pytań kolegom profesjonalistom i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich zagadnienia, m.in: jak kształtowany jest budżet gminy, jak zarządzana jest szkoła, szpital, czemu służy wiejska świetlica, jak funkcjonują ośrodki kultury, dlaczego w gminach istnieją ochotnicze straże pożarne, i tym podobne.
Dla uczestników był także zorganizowany warsztat dotyczący współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi oraz wykłady nt. „Strategie rozwoju jednostek samorządu terytorialnego w Polsce” oraz „Standardy etyczne w polskim samorządzie: antykorupcja”. A w Urzędzie m. st. Warszawy zaprezentowano im zagadnienia związane z tworzeniem Warszawskiej Metropolii i współpracy Urzędu m. st. Warszawy z Urzędami okolicznych gmin.